united / SKŁAD / Pomocnicy 

Pomocnicy

Pomocnik (ang. midfielder) to zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych oraz bocznych.

Pomocnicy defensywni: grają najczęściej nieco cofnięci, bliżej linii obrony. Ich głównym zadaniem jest odbiór piłki przeciwnikowi i rozpoczęcie akcji ofensywnej. Często dysponują też mocnym strzałem z większej odległości. Niektórzy z piłkarzy grających na tej pozycji: Claude Makelele, Andrea Pirlo, Mahamadou Diarra, Emerson, Maniche.

Pomocnicy środkowi: otrzymują zrównoważony podział obowiązków w defensywie i w ofensywie. W momencie posiadania piłki przed rywali przyjmują postawę defensywną, destrukcyjną, nastawioną na odbiór. Gdy ich drużyna posiada piłkę, przesuwają się nieco wyżej, biorąc udział w ataku pozycyjnym, obstawiając przedpole bramki przy stałym fragmencie gry. Niektórzy z piłkarzy grających na tej pozycji: Gennaro Gattuso, Frank Lampard, Steven Gerrard, Xavi, Francesc Fabregas.

Pomocnicy ofensywni, zwani niekiedy rozgrywającymi, grają z kolei bliżej napastnika/ów. Ich głównym zadaniem jest rozegranie akcji, najczęściej zakończonej podaniem do napastników, bądź oddaniem bezpośredniego strzału na bramkę. Często są przez trenera wyłączani z zadań defensywnych. Zazwyczaj są to zawodnicy o dużych umiejętnościach technicznych, za nich też płaci się największe pieniądze przy dokonywaniu transferów (np. najwyższy transfer w historii Zinedine"a Zidane"a do Realu Madryt za 65 mln € w 2001 roku). Niektórzy z piłkarzy grających na tej pozycji: Ronaldinho, Kaka, Deco, Michael Ballack, Maciej Żurawski.

W dzisiejszym futbolu różnice między pomocnikami defensywnymi a ofensywnymi coraz częściej się zacierają, gdyż od obydwu wymaga się na boisku tych samych umiejętności, i wyznacza się podobne zadania.

Pomocnicy boczni, zwani często mylnie skrzydłowymi, tym różnią się od nich, że uczestniczą w grze obronnej zespołu, cofają się w momencie posiadania piłki przez rywali, zostają też dublowani przez bocznych obrońców. W dzisiejszym futbolu popularne jest ustawienie zwane rombem, w którym wyróżniamy pół-bocznych pomocników. Ich głównym zadaniem nie jest bieganie wzdłuż linii bocznej, a wspieranie środka pola w rozgrywaniu piłki. Niektórzy z piłkarzy grających na tej pozycji: Juninho Pernambucano, Luis Garcia, Luis Figo, José Antonio Reyes, Mauro German Camoranesi, Jakub Błaszczykowski, Cristiano Ronaldo.

Wśród polskich piłkarzy grających na pozycji pomocnika kilku zyskało dzięki występom w liczących się europejskich klubach oraz reprezentacji międzynarodową sławę: Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna, Jacek Krzynówek, Euzebiusz Smolarek i jego ojciec, Włodzimierz Smolarek.

Z zagranicznych piłkarzy przykładami pomocników mogą być: David Beckham, George Best, Johan Cruijff, Michel Platini, Zinedine Zidane, Kaka, Ronaldinho.

Pomocnicy MU:

7.Cristiano Ronaldo

11.Ryan Giggs

13.Park Ji-Sung

16.Michael Carrick

18.Paul Scholes

23.Kieran Richardson

24.Darren Fletcher

33.Chris Eagles